Funkcije možganov

Funkcija možganov kot del centralnega živčnega sistema (CŽS) je urejanje večine naših telesnih in umskih funkcij. To vključuje vitalne funkcije, kot so dihanje ali srčni utrip, osnovne funkcije, kot so spanje, prehranjevanje ali spolni nagon, do superiornih funkcij, kot so razmišljanje, spominjanje, sklepanje ali govorjenje. Da bi izvedli vsako navidezno preprosto nalogo, morajo naši možgani opraviti na tisoče postopkov, da bi zagotovili, da bomo pravilno opravili nalogo. Pravilna funkcija možganov je ključ do zdravega življenja.

Kaj so kognitivne funkcije?

Kognitivne funkcije so mentalni procesi, ki nam omogočajo prejemanje, izbiranje, shranjevanje, preoblikovanje, razvoj in obnovitev informacij, ki smo jih prejeli od zunanjih dražljajev. Ta proces nam omogoča, da se bolje razumemo in povežemo s svetom.

Nenehno uporabljamo funkcije možganov – nemogoče je storiti skoraj nič, ne da bi pri tem sodelovali vsaj z nekaterimi kognitivnimi funkcijami, ki so nam na voljo. Vse dejavnosti, ki jih počnemo vsak dan, zahtevajo milijone povezav in kompleksne mentalne izračune med različnimi deli možganov, da bi se lahko pravilno potopili v svet okoli nas.

Katere so glavne kognitivne funkcije?

Pogosto, ko govorimo o vrhunskih kognitivnih funkcijah, se nanašamo na kognitivne spretnosti, ki jih uporabljamo za razumevanje in interakcijo s svetom. Čeprav jih včasih preučujemo kot ločene ideje, se moramo zavedati, da so kognitivne funkcije vedno medsebojno povezane in da se včasih prekrivajo. Pregledali bomo glavne funkcije možganov:

POZORNOST: Pozornost je kompleksen miselni proces, ki ga ni mogoče zmanjšati na eno preprosto definicijo, eno konkretno anatomsko strukturo in to ne moremo oceniti z enim samim testom, saj zajema različne procese. Za poenostavitev je pozornost kognitivna ali možganska funkcija, ki jo uporabljamo za izbiro med dražljaji, ki hkrati dosežejo naše možgane, tako zunanje (vonje, zvoke, slike …) kot notranje (misli, čustva …), ki so koristni za izvajanje duševne ali motorične dejavnosti. V resnici je to celota procesov, ki se razlikujejo po kompleksnosti in nam omogočajo dobro izvedbo preostalih kognitivnih funkcij. Pozornost se lahko razdeli na različne vrste, odvisno od njegove zapletenosti.

SPOMIN: Spomin je kompleksen proces, ki nam omogoča kodiranje, shranjevanje in obnovitev informacij. Če sistem pozornosti ne deluje pravilno, ne bomo tako učinkoviti pri opravljanju takšnih nalog. Če ne bomo pozorni na nekaj, ne moremo kodirati, shranjevati ali obnoviti teh podatkov.

IZVRŠILNE FUNKCIJE: Izvršilne funkcije so najbolj zapletene kognitivne funkcije. Medtem ko obstajajo različne definicije za kognitivne funkcije, večina vključuje nadzor spoznanja in nadzor misli in vedenja z različnimi povezanimi procesi. Izvršilne funkcije obsegajo kompleksne veščine, kot so pozornost, načrtovanje, programiranje, regulacija in namerno preverjanje vedenja. Izvršilne funkcije se nahajajo v prednjem delu možganov.

JEZIK: Jezik je simbolni komunikacijski sistem. Jezik ni pomemben samo za komuniciranje z drugimi, ampak tudi za strukturiranje naših notranjih misli. Obdelava jezika uporablja različna področja možganov, ki delujejo skupaj z različnimi funkcionalnimi sistemi, ki vključujejo predvsem levo možgansko poloblo. Lahko bi govorili o dveh kortikalnih področjih, ki skrbita za izražanje in sprejem jezika, predvsem na levi možganski hemisferi.

VIZUALNO-ZAZNAVNE IN VISOKO-PROSTORSKE FUNKCIJE: Vizualno zaznavne funkcije so funkcije, ki nam omogočajo prepoznati in razlikovati med dražljaji. Pomagajo nam razlagati, atributirati in povezovati, kar vidimo v znanih kategorijah in jih vključimo v naše znanje.

Košarica
Scroll to Top